Modelowanie i druk 3D

Druk 3D (prototypy, gadżety, produkcja)

Oferujemy druk addytywny, przyrostowy, zwany przestrzennym drukiem 3D. Wydruki realizujemy w technologiach FDM lub steroelitograficznych technikach z żywic fotopolimerowych. Prace realizujemy w oparciu o profesjonalny sprzęt i wieloletnie doświadczenie dzięki któremu nasze wydruki są jeszcze lepszej jakości. Zlecenia przyjmujemy i korespondencję prowadzimy mailowo, a gotowe modele wysyłamy na terenie całej UE. Podejmujemy się realizacji każdego zlecenia, od pojedynczej, małej figurki po duże modele prototypowe, składające się z modułowych części. Niskoseryjne produkcje realizujemy metodą druku przyrostowego jak również techniką Vacum Casting System (odlewanie żywic poliuretanowych w wysokiej próżni). Posiadamy na miejscu bogaty magazyn materiałów do druku, a praktycznie każdy dostępny obecnie materiał możemy zamówić i rozpocząć produkcję w ciągu kilku dni. Rozbudowane zaplecze techniczne zapewnia nam ciągłość pracy i umożliwia terminowe wywiązywanie się z realizacji przyjętych zobowiązań. Zapraszamy do współpracy firmy, instytucje i osoby prywatne.

Zastosowanie wydruków 3D, które realizujemy:

 • prototypy (prototypowanie obiektów – kształt. funkcjonalność, cechy fizyczne)
 • obiekty projektowe i wzornicze
 • makiety i modele zaliczeniowe dla studentów i uczelni
 • realizacja obiektów i wizji artystycznych
 • modele wzorcowe do testów (kształt, cechy fizyczne)
 • modele do odlewów (wypalają się bez pozostałości popiołów)
 • modele odlewnicze dla jubilerów
 • modele redukcyjne
 • niskoseryjna produkcja detali użytkowych
 • niskoseryjna produkcja obudów do zastosowań elektronicznych i mechatronicznych
 • rekonstrukcja elementów uszkodzonych lub zużytych
 • produkcja jednostkowa lub niskoseryjna przedmiotów z tworzywa sztucznego
 • produkcja seryjna małych, powtarzalnych  elementów
 • produkcja gadgetów reklamowych
 • modele i figurki oraz elementy do gier planszowych, gier RPG
 • modele i podstawy do dioram
 • dowolne inne zastosowania zgodnie z życzeniem Klienta

Zapraszamy do współpracy:

 • firmy, biura projektowe i zakłady produkcyjne
 • centra naukowe i placówki edukacyjne
 • komórki inżynieryjne i badawcze
 • architektów i studia projektowe
 • studentów wydziałów technicznych i artystycznych
 • studentów wydziałów wzornictwa i architektury
 • osoby prywatne i hobbystów

Zakres opracowania modelu do druku przestrzennego:

 • druk z dostarczonego, gotowego i poprawnie przygotowanego pliku STL (nie podlega edycji)
 • tworzenie plików STL i G-CODE służących jako podstawa do druku 3D (z przygotowanych przez nas modeli 3D)
 • w procesie druku uwzględniamy, obliczamy i kompensujemy skurcz liniowy materiału
 • dobór odpowiedniego materiału do druku w oparciu o wymagane cechy fizyczne modelu
Z JAKICH MATERIAŁÓW DRUKUJEMY?

Standardowo drukujemy z: PLA, PET-G, ABS. Stosujemy również przemysłowe materiały specjalistyczne, takie jak: CARBON, POLIWĘGLAN, WINYL, NYLON, POLIPROPYLEN, ELASTOMER. Możemy w trakcie druku łączyć różne materiały ze sobą. Wykorzystujemy także materiały do zastosowań dekoracyjnych i technicznych z wypełniaczami MINERALNYMI i METALOWYMI (aluminium, stal nierdzewna, miedź, mosiądz, brąz, ferromagnetyczna stal, materiał przewodzący prąd, różne rodzaje drewna, korek, bambus, terrakota, cement, kamień, glinka ceramiczna, granit, materiały fluorescencyjne, świecące w ciemności, itp.

Technologie formowania przestrzennego, którymi dysponujemy

 • FDM (Fused Deposition Modeling) – technologia oparta na warstwowym nanoszeniu materiałów termotopliwych tzw. filamentów
 • FDM + PVA – technologia druku z rozpuszczalnymi podporami umożliwia druk skomplikowanych, ruchomych elementów lub obiektów o takiej budowie i strukturze, których nie można wydrukować w inny sposób.
 • FDM DWUMATERIAŁOWY – technologia jednoczesnego druku dwoma kolorami lub dwoma różnymi materiałami o bardzo złożonych własnościach fizycznych
 • SLA UV LCD (Stereolitography) – technologia oparta na utwardzaniu światłoczułej żywicy promieniami UV
 • SLA LFS (Low Force Stereolithography™) – technologia oparta na utwardzaniu światłoczułej żywicy promieniami lasera (w trakcie wdrożenia)
 • RAPID PROTOTYPING – technologia multiplikowania metodą Vacum Casting System (odlewanie żywic poliuretanowych w wysokiej próżni w formach z elastomeru)

Post-procesingg, wykończenie modeli:

 • Płukanie, suszenie, utwardzanie światłem UV – realizujemy przy pomocy dedykowanych, profesjonalnych urządzeń
 • LAYER-FREE™ – technologia wygładzania obiektów w urządzeniu Polysher™ na etapie postprodukcji

Wygładzanie obiektów

Zdjęcia producenta pokazujące zastosowanie technologii Layer-Free™

 

OPIS SPOSÓB WYCENY
 1. Opracowanie modelu 3D z dostarczonej dokumentacji  Modelowanie przestrzenne  wycena indywidualna
 2. Profesjonalne przygotowanie pliku do druku pod dany materiał i technologię w cenie druku
 3. Druk 3D  wg czasu druku i rodzaju materiału
 4. Postprodukcja – usunięcie supportów, oczyszczenie modelu, płukanie, suszenie, utwardzanie w cenie druku
 5. Postprodukcja – wygładzanie, podkład, malowanie, itp.  wycena indywidualna
ZAMÓW WYCENĘ DRUKU MODELU  3D

Ze względu na specyfikę druku, każde zlecenie wyceniamy indywidualnie, po ustaleniu szczegółów. Przy wycenach głównym kryterium jest czas druku, oraz rodzaj użytego materiału. Aby otrzymać dokładną wycenę proszę przesłać model STL, określić wielkość wydruku i rodzaj materiału lub przesłać dokumentacje techniczną, opis, założenia  do wykonania modelu przestrzennego. Wszelkich informacji udzielamy mailowo lub pod numerem telefonu:

Zamówienia i wycena – tel. 22 760 04 05 • biuro@copio.pl

Konsultacje w zakresie druku 3D:  Ireneusz Kaczmarski (ponad 10-letnie doświadczenie w technologiach druku 3D i ponad 20-letnie w technice Rapid Prototyping oraz Vacum Casting System).

Zależność jakości od rozdzielczości – ilości warstw

Jakość – rozdzielczość druku 3D jest nierozerwalnie związana z ilością warstw w osi Z (w pionie), a ta z czasem druku. Poniżej schemat pokazujący ilość warstw składających się na tą samą wysokość obiektu i związaną z tym „gładkość” obiektu. Dwukrotna ilość warstw oznacza w uproszczeniu dwukrotne wydłużenie czasu druku.

Zależność jakości od rozdzielczości – ilości warstw

GŁADKOŚĆ OBIEKTU = ROZDZIELCZOŚĆ = CZAS

Poniżej zestawienie najczęściej stosowanych rozdzielczości w druku 3D w technologii SLA i FDM:

zestawienie najczęściej stosowanych rozdzielczości w druku 3D w technologii SLA i FDM

Porównanie warstwy 0,28 mm i 0,12 mm w technologii FDM, oraz 0,025 w technologii SLA:

Porównanie warstwy 0,28 mm i 0,12 mm w technologii FDM, oraz 0,025 w technologii SLA:

 

Technologia druku przestrzennego FDM

Modele drukowane w tej technologii powstają poprzez nakładanie kolejnych warstw półpłynnego materiału. Roztopione tworzywo sztuczne, tzw. filament umożliwia zastosowanie wielu wariantów wykończenia modelu, w różnej kolorystyce i o różnych cechach fizycznych. Głównymi materiałami, które najczęściej stosujemy w codziennym modelowaniu jest PLA i PETG, są to materiały gwarantujące powtarzalność i utrzymanie wysokich wymagań wymiarowych. Inne materiały do druku dobieramy indywidualnie zgodnie z założeniami projektu. Dzięki temu, że technologia FDM wykorzystuje dokładnie te same tworzywa sztuczne, jakie są stosowane np. w formowaniu wtryskowym sprawia, że idealnie nadaje się z jednej strony do tworzenia funkcjonalnych prototypów o tych samych lub bardzo zbliżonych właściwościach fizyczno-chemicznych co finalne produkty, a z drugiej do tworzenia finalnych produktów lub prefabrykatów w niższych ilościach powodujących, że formowanie wtryskowe byłoby nieopłacalne. FDM to jedyna istniejąca technologia przyrostowa pozwalająca na drukowanie obiektów z czystego ABS lub innych termoplastów używanych we wtrysku. To sprawia, że jest idealnym uzupełnieniem dla każdej firmy działającej w sektorze tworzyw sztucznych jako wsparcie działów projektowych lub jako narzędzie wsparcia procesów produkcyjnych (oczywiście w ograniczonym zakresie).

Dysponujemy kilkoma różnymi drukarkami drukującymi w technologii FDM, różniącymi się obszarem roboczym, a tym samym wielkością modelu który możemy wydrukować w jednej bryle. Bez problemu jednak możemy większy obiekt zdefragmentować, zreplikować w częściach, a następnie połączyć go do wymaganej wielkości. Posiadamy również produkcyjne maszyny z zamkniętą komorą, ograniczającą skurcz i umożliwiającą druk z wykorzystaniem specjalistycznych materiałów w wyższych temperaturach. Mamy też możliwość druku dwumateriałowego np. z rozpuszczalnymi podporami – a tym samym możliwość druku obiektów i geometrii niemożliwych do druku na drukarkach jednogłowicowych. Do końcowego wykończenia modelu (tzw. post-processingu) wykorzystujemy automatyczne urządzenie ultradźwiękowe wygładzające model bezdotykowo.

Druk FDM

Wymiary druku FDM

Technologia druku FDM – Fused Deposition Modeling
Pola druku dostępne na naszych drukarkach (możliwość druku obiektu w częściach) 1. 220 x 220 x 250 mm – konstrukcja otwarta (2 drukarki)

2. 305 x 305 x 300 mm – komora zamknięta

3. 280 x 305 x 300 mm – komora zamknięta / druk dwumateriałowy

4. 300 x 300 x 400 mm – konstrukcja otwarta

Dokładność / wysokość warstwy 100 – 400 µm / 0,1 mm – 0,4 mm (minimalna wysokość warstwy 0,05 mm)
Szybkość druku do 200 mm / sek. (pojedyncza linia w osi XY)
Rodzaj materiały z którego drukujemy PLA / ABS / HIPS / PC / TPU / TPE / NYLON / PETG / ASA / PP / wzmocnione włóknem szklanym / wzmocnione włóknem węglowym / materiały z domieszkami / materiały o specjalnych cechach fizycznych i wykończeniowych
Dostępne kolory duży wybór, zależnie od rodzaju materiału, standardowo: biały, czarny, szary
Dodatkowe możliwości wydruki wielomateriałowe np. połączenie części twardych z elastycznymi.

druk podpór z materiału rozpuszczalnego w wodzie umożliwia druk obiektów niemożliwych do wydrukowania w inny sposób (np. podpory wewnątrz geometrii z ograniczonym dostępem)

wygładzanie powierzchni w procesie poprodukcyjnym – technologia LAYER-FREE™

sklejanie większych modeli z części

szpachlowanie i gruntowanie matowym podkładem (modele przeznaczone do malowania)

oferujemy pełnokolorowe malowanie modeli wg indywidualnych ustaleń (w ograniczonym zakresie)

Przykładowe realizacje FDM

Wszystkie modele są dostępne do wglądu na miejscu w biurze.

 

*Zdjęcia zrealizowanych obiektów objęte są prawem autorskim, kopiowanie grafiki i zdjęć jest zabronione. Część modeli pochodzi z serwisu Thingiverse.  Modele 3D stanowią własność autorów i zostały wykorzystane jedynie w celach prezentacji technologii druku 3D.

Przedmioty użytkowe wydrukowane w technologi FDM

Przedmioty użytkowe wydrukowane w technologi FDM

*zdjęcia zrealizowanych obiektów, zdjęcia objęte są prawem autorskim

Dla użytkowników dronów i modeli zdalnie sterowanych drukujemy uchwyty do dowolnego smartfona i aparatury RC. Mocowania dorabiamy indywidualnie pod konkretne urządzenie. Na zamówienie wykonujemy również uchwyty i przeguby o dowolnym kształcie i przeznaczeniu. Wydrukowany obiekt posiada wszystkie właściwości fizyczne (sztywność, wytrzymałość, elastyczność) zgodne z tworzywem z którego został wykonany.

Uchwyty i przeguby o dowolnym kształcie i przeznaczeniu

Technologia druku przestrzennego SLA

W tej technologii budowa modelu przestrzennego polega na polimeryzacji (fotoutwardzaniu) ciekłej żywicy wiązką lasera lub światłem UV. Obiekty powstające przy pomocy SLA charakteryzują się wyjątkową precyzją i dokładnością odwzorowania geometrii, niedostępną dla innych metod druku. Technologia SLA została powołana do życia jako tańsza alternatywa innych metod wytwórczych dla szybkiego prototypowania lub małoseryjnej produkcji dokładnych elementów. Jej zaletą jest możliwość tworzenia modeli o skomplikowanej budowie wewnętrznej i zewnętrznej, wymagających bardzo dużej dokładności. Technologia wykorzystywana jest również w protetyce, jubilerstwie, medalierstwie. Jest pomocna w odlewnictwie, przy tworzeniu modeli ze specjalnej żywicy odlewniczej. Dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi rozszerzalności cieplnej, żywica nie będzie się rozszerzać i rozbijać formy gipsu podczas odlewania. Wynik odlewu będzie miał idealnie gładką powierzchnię. Podczas odlewów metodą traconego wosku, żywica wypala się bez pozostałości popiołów. Technologia ta cieszy się też uznaniem modelarzy przy tworzeniu bardzo dokładnych i zazwyczaj małych figurek i elementów do gier RPG oraz dioram.

Dysponujemy kilkoma profesjonalnymi drukarkami pracującymi w technologiach SLA UV LCD tworzących obraz trójwymiarowy za pomocą światła UV i lasera. Do końcowego wykończenia modelu (tzw. post-processingu) wykorzystujemy automatyczne stacje myjące, suszące, wygrzewające i naświetlające modele mocnym światłem UV w celu utwardzenia.

Druk SLA

Wymiary druku w technologii SLA

Technologia druku SLA – Stereolitography
Pola druku dostępne na naszych drukarkach (możliwość druku obiektu w częściach) 1. 115 x 65 x 165 mm UV LCD (2 sztuki)

2. 120 × 68 × 150 mm UV LCD

3. 145 × 145 × 185 mm LFS (w trakcie wdrożenia)

4. 290 x 165 x 400 mm UV LCD (w trakcie wdrożenia)

Dokładność / wysokość warstwy 25 – 100 µm / 0.025–0.1 mm
Szybkość druku ok. 14 – 20 mm/h (w osi Z – wysokość druku)
Rodzaj materiały z którego drukujemy żywice standardowe i specjalistyczne, żywice do odlewów
Dostępne kolory biały, szary, czarny, pomarańczowy, zielony, czerwony transparentny, bordowy, transparentny, niebieski, różowy, beżowy (inne na zamówienie)
Dodatkowe możliwości możliwość barwienia żywic w masie na dowolny kolor (barwniki CMYK)

sklejanie większych modeli z części

gruntowanie matowym podkładem (modele przeznaczone do malowania)

oferujemy pełnokolorowe malowanie modelu wg indywidualnych ustaleń (w ograniczonym zakresie)

Przykładowe realizacje SLA

Wszystkie modele są dostępne do wglądu na miejscu w biurze.

 

*Zdjęcia zrealizowanych obiektów objęte są prawem autorskim, kopiowanie grafiki i zdjęć jest zabronione. Część modeli pochodzi z serwisu Thingiverse.  Modele 3D stanowią własność autorów i zostały wykorzystane jedynie w celach prezentacji technologii druku 3D.

Zapraszamy na filmy z procesu druku 3D

Filmy w trakcie przygotowania …

BAZA DOSTĘPNYCH MATERIAŁÓW DO DRUKU 3D

Większość filamentów do druku FDM jest dostępna w bogatej gamie kolorystycznej. Niektóre materiały są odblaskowe lub świecą w ciemności. Inne przewodzą prąd lub zabezpieczają przed przepięciami. Filamenty specjalistyczne posiadają domieszkę innych materiałów np. drobin drewna z podziałem na konkretne gatunki, pyłu imitującego kamień lub marmur, korek, bambus itp. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą tabelą dostępnych na rynku materiałów do druku  3D. Materiał każdorazowo dobierany jest do konkretnego modelu, w oparciu o jego cechy fizyczne, oczekiwany efekt i możliwości techniczne.

kolory filamentów

Korzystamy wyłącznie z materiałów sprawdzonych i znanych marek, gwarantujących najwyższą jakość druku 3D. Większość materiałów mamy na stanie lub możemy sprowadzić w ciągu 1-2 dni.

Nazwa filamentu Opis materiałów (filamentów) z których drukujemy w technice przyrostowej FDM. Większość materiałów mamy w naszym magazynie. Jeżeli chcą Państwo wydrukować model z materiału, którego nie ma w zestawieniu – prosimy o kontakt, sprowadzimy go w ciągu kilku dni.
STANDARD PLA PLA jest biodegradowalnym, termoplastycznym poliestrem, wytwarzanym z surowców odnawialnych.  Znajdzie zastosowanie przy prototypowaniu narzędzi, drukowaniu zabawek, gadżetów czy biżuterii. Wydruki charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną i nie podlegają skurczowi wtórnemu. Ze względu na niską toksyczność oraz bardzo dobre referencje ekologiczne jest jednym z najpopularniejszych tworzyw do druku 3D. Występuje w wielu kolorach i odmianach materiałowych z domieszkami.
PREMIUM PLA Dzięki wykorzystaniu specjalnej formuły biopolimeru, temperatura mięknięcia filamentu Premium PLA to około 140°C w porównaniu do 60°C dla standardowych filamentów PLA, specjalna kontrola jakości gwarantuje najwyższą możliwą jakość i powtarzalność tego materiału, co ma bezpośredni wpływ na jakość drukowanych obiektów. Cechy i przeznaczenie jak standardowe PLA. Kolor: czarny, biały.
HD PLA Filament, którego właściwości pozwalają na stosowanie jako zamiennika do materiału ABS. Po wydruku zachowuje właściwości tradycyjnego PLA. HD PLA uzyskuje właściwości zbliżone do ABS-u dopiero po jego wygrzaniu. Po obróbce w wysokiej temperaturze wydruki posiadają lepszą udarność oraz charakteryzują się zwiększoną odpornością na wyższe temperatury. Surowce, z których wyprodukowany jest HD PLA są dopuszczone do kontaktu z żywnością zgodnie z dyrektywami Unijnymi. HD PLA jest filamentem posiadającym certyfikat RoHS.
IMPACT PLA Filament techniczny o podwyższonej udarności. Swoją odpornością przewyższa nawet ABS. Zachowując łatwość i bezpieczeństwo druku znane z tradycyjnych filamentów PLA, może być równie dobrze wykorzystywany do tworzenia elementów, które przeznaczone będą do pracy w ekstremalnych warunkach.
ADVANCED MATT PLA Advanced Matt PLA to profesjonalny filament, który posiada znacznie zmniejszoną widoczność warstw i matowe wykończenie w stosunku do tradycyjnego PLA.
PREMIUM ABS FUSION+ Profesjonalny materiał ABS z dodatkiem syntetycznego polimeru SMA (Styrene Maleic Anhydride). charakteryzujący się wysoką odpornością na uderzenia i zadrapania oraz twardością. Odporny na rozcieńczone kwasy, węglowodory i oleje. Dzięki specjalnie opracowanej technologii, wydrukowane obiekty charakteryzują się podwyższonymi właściwościami mechanicznymi i bardzo silne powiązanymi warstwami. Odporność chemiczna. Wysoka odporność na temperaturę. Niski skurcz. Wytrzymałość i twardość. Łączy się z HIPS i PVA. Kolor: czarny, biały.
ASA ASA (Acrylonitrile Styrene Acrylate) to wysokowydajny materiał termoplastyczny o właściwościach mechanicznych podobnych do ABS. ASA oferuje jednak dodatkowe korzyści, takie jak wysoka odporność na warunki atmosferyczne na zewnątrz. Odporność na promieniowanie UV, wytrzymałość i sztywność sprawiają, że jest to idealny materiał do drukowania 3D elementów które muszą pracować narażone na warunki atmosferyczne. Materiał otrzymywany w wyniku kopolimeryzacji tworzywa SAN z kauczukiem akrylowym. Dzięki zastąpieniu butadienu kauczukiem akrylowym charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na promieniowanie UV. Materiał dedykowany przede wszystkim do druku elementów wystawionych na ekspozycję słoneczną, które muszą charakteryzować się wysoką odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Kolor: czarny, biały.
INNO FLEX TPU Elastyczny, gumopodobny materiał o zmniejszonym śladzie węglowym i ulepszonej elastyczności. Twardość Shore’a 60D. Termoplastyczny elastomer kopoliestrowy (TPC) częściowo oparty o naturalne komponenty pochodzące z oleju rzepakowego. Łączy najlepsze właściwości elastomerów (gumy) i poliestrów. W trakcie badań wykazano, że materiał ten ma ślad węglowy do 50% niższy niż inne, porównywalne kopoliestry. Charakteryzuje się doskonałą przyczepnością międzywarstwową. Szczególnie nadaje się do drukowania elastycznych części, takich jak miniaturowe opony, pasy napędowe, bransoletki czy inne elementy które muszą być niezwykle elastyczne i często podlegają naprężeniom zginającym. Kolor: natural.
INNO FR Niepalny, samogasnący filament przeznaczony do zastosowań wymagających spełnienia standardów palności materiałów plastikowych wg. klasyfikacji UL94 HB. Standardowy materiał PLA wystawiony na działanie ognia, pali się i kapie. InnoFR samoczynnie zgaśnie i nie pozwoli na rozprzestrzenienie się ognia. Idealnie nadaje się do drukowania części mechanicznych czy obudów elektronicznych i elektronicznych które narażone są na możliwość wystąpienia ognia. InnoFR dostępny jest w naturalnym, transparentnym kolorze.
INNO PET Doskonały filament, produkowany z wysokiej jakości materiału PET (Politereftalan etylenu) dopuszczonego do kontaktu z żywnością. PET jest szeroko stosowany w przemyśle do produkcji opakowań do żywności i napojów. Filament charakteryzuje się dobrą spójnością warstw i widocznością szczegółów. Ma naturalnie lekko transparentny, gładki wygląd i podlega w 100% recyklingowi.
PREMIUM PET-G PETG jest najczęściej stosowaną formą PET (tereftalanu polietylenu). W wersji G, PET jest modyfikowany glikolem, który jest szeroko stosowanym przemysłowym tworzywem termoplastycznym. PETG jest wytrzymały, trwały i dobrze odporny na temperaturę, podobnie do ABS, ale jest łatwiejszy do drukowania. Części wydrukowane z PETG są nie tylko szeroko stosowane w fazie prototypowania produktu, ale także w późniejszych etapach testowania funkcjonalności i montażu części. Materiał używany w projektach, które wymagają dużej przejrzystości elementów. Jest odporny na oleje, sole, kwasy, zasady i rozpuszczalniki. Projekty wytwarzane w technologii druku 3D z filamentu PET-G są stosunkowo gładkie, przezroczyste, błyszczące, odporne na promieniowanie słoneczne, mechaniczne uszkodzenia i starzenie. Idealny do cienkościennych wydruków. Dostępne kolory: czarny, biały, transparentny.
PAHT CF NYLON Poliamid (popularnie zwany nylonem) to termoplast, który jest szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu. PAHT CF15 ma specjalną formułę, która zapewnia większą stabilność wymiarową i pozwala na ciągłą pracę wydruków w temperaturach do 150 °C a w krótkim czasie nawet do 180 °C, co jest niemożliwe przy standardowym PA. Dzięki wzmocnieniu z 15% włókien węglowych uzyskujemy też sztywniejsze i mocniejsze wydruki. Dobrze łączy się też z BVOH i HIPS jako rozpuszczalnymi materiałami podporowymi. Właściwości: wyższa odporność na chemikalia niż większość materiałów PA, wysoka odporność na temperaturę – do 150°C, bardzo mocne i sztywne wydruki, wysoka stabilność wymiarowa, niska higroskopijność. Kolor: transparentny.
PET CF CARBON Innofil3D PET CF (Carbon Fiber) to funkcjonalny materiał do drukarek 3D z profesjonalnej serii filamentów Innofil3D. Oparty o doskonały PET wzbogacony został o włókna węglowe. Wysoka stabilność wymiarowa i niska absorpcja wilgoci czyni z niego idealny materiał do zastosowań w środowiskach o podwyższonej wilgotności. Odporność na temperaturę, wytrzymałość i sztywność to dodatkowe zalety które pozwalają na jego wykorzystanie w szerokim zakresie zastosowań przemysłowych. Właściwości: wysoka stabilność wymiarowa, odporność na temperaturę do 100°C, bardzo niska higroskopijność, niewielka ścieralność, kompatybilny z wodo-rozpuszczalnymi materiałami podporowymi jak PVA czy BVOH, wytrzymałe i sztywne wydruki, doskonała jakość powierzchni. Cechuje się wysoką wytrzymałością zmęczeniową, ma bardzo dobre własności dielektryczne. Wykorzystywany w takich branżach, jak branża maszynowa, elektrotechniczna, motoryzacyjna oraz do budowy modeli RC i dronów. Kolor: czarny.
BASF PRO1 PRO1 to zmodyfikowany materiał PLA. Wszystkie parametry mechaniczne wydruku z PRO1 są lepsze niż z ABS. Po poddaniu procedurze wygrzewania, wydruki wytrzymują do 150°C. Jedyny filament który w zależności od ustawień można używać do bardzo szybkich wydruków, bardzo wytrzymałych lub wysoce estetycznych. Kolor: czarny, biały, szary, natural.
INNO Z PCTG (ESD SAFE) Z PCTG to antyelektrostatyczny (ESD Safe) filament opracowany z myślą o drukowaniu narzędzi, pojemników, obudów i wszelkiego rodzaju elementów które muszą być bezpieczne pod względem wyładowań elektrostatycznych. Idealnie nadaje się do stosowania w przemyśle elektronicznym oraz w zastosowaniach przeciwwybuchowych. Zastosowanie: narzędzia ręczne, wszelkiego rodzaju przymiary i narzędzia do montażu elektroniki elementy robotów i automatyki części do środowisk antywybuchowych. Własności: wystarczająco wytrzymały do lekko obciążonych urządzeń, odporność na uderzenia wyższa niż PETG. Kolor: czarny.
CONDUCTIVE PLA Filament kompozytowy oparty na PLA przewodzący prąd. Rezystancja objętościowa drukowanych elementów w osiach X/Y: 30 Ω/cm. Rezystancja objętościowa drukowanych elementów w osi Z: 115 Ω/cm. Kolor: czarny.
POLYSMOTH Unikalny materiał przeznaczony do drukowania modeli, które w procesie postprodukcji mogą być wygładzane. Gładka powierzchnia z połyskiem, pozbawiona widocznych warstw. Kolory: czarny, biały, transparentny, zielony, czerwony, niebieski.
HIPS HIPS jest jednym z niewielu materiałów na rynku, który ma więcej zastosowań w druku 3D niż pozostałe. Dzięki jego właściwością, filament można używać jako podstawowy surowiec do wydruków lub jako materiał podporowy innych rodzajów filamentów. Można używać go do tworzenia modeli i prototypów, miniatur a nawet i części kostiumów. Na takie zastosowanie materiału pozwalają duża dokładność i mniejsza waga wydruku końcowego.
PC Zaawansowany technologicznie filament oparty na poliwęglanie. Poza wysoką jakością druku, dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością termiczną, Oferuje doskonałą wytrzymałość na uderzenia i odporność na pękanie, co czyni go idealnym wyborem dla zastosowań inżynierskich.
PP Włókno polipropylenowe jest tworzywem o największej elastyczności spośród powszechnie stosowanych polimerów. Charakteryzuje się on dużą odpornością chemiczną, zwłaszcza w temperaturze pokojowej, w której jest prawie całkowicie odporny na działanie kwasów, zasad i soli, a także rozpuszczalników organicznych. Polipropylen  jest materiałem palnym, bezbarwnym, bezwonnym i niewrażliwym na działanie wody.
PMMA Polimetakrylan metylu (PMMA), szerzej znany pod nazwą plexi lub szkło organiczne, jest tworzywem amorficznym, transparentnym, twardym i odpornym na zarysowania, sztywnym oraz odpornym na działanie czynników atmosferycznych, w tym również na promieniowanie ultrafioletowe. Swoje zastosowanie plexi znalazła jako elementy w AGD, lampy samochodowe, aparatura laboratoryjna, elementy okularów itp.
WOOD
CORK BAMBOO
Materiał z drobinkami drewna, korka, bambusa. Powstałe wydruki 3D można poddawać obróbce mechanicznej, malować, lakierować, a także barwić. Efekty, jakie prezentują wydruki, umożliwiają wykorzystanie go w studiach artystycznych i modelowaniu.
STONE PLA Dodatek drobin imitujących fakturę i barwę kamienia pozwala na uzyskanie powierzchni naśladującej kamień.
PLA METALIC Kompozyt PLA i Aluminium. Mikrocząsteczki zamknięte są w specjalnej nano-otoczce polimerowej, co czyni go bardzo jednorodnym. Bardziej wytrzymały mechanicznie od PLA, bardzo łatwy w druku. Wydruki mają metaliczny efekt wizualny. Specyficzne, ciekawe właściwości akustyczne i wibracyjne.
PLA
MIEDŹ
Materiał na bazie PLA z dodatkiem do 80% miedzi. Pozwala na drukowanie nietypowych obiektów o bardzo zbliżonej do metalu charakterystyce. Jest 3 raza cięższy niż PLA i daje „metalową” powierzchnię oraz przewodnictwo cieplne. Dodatkowo prawie w ogóle się nie kurczy podczas drukowania.
PLA
MOSIĄDZ
Materiał na bazie PLA z dodatkiem do 70% mosiądzu. Pozwala na drukowanie nietypowych obiektów o bardzo zbliżonej do metalu charakterystyce. Jest 2,2 raza cięższy niż PLA i daje „metalową” powierzchnię oraz przewodnictwo cieplne. Dodatkowo prawie w ogóle się nie kurczy podczas drukowania.
PLA BRĄZ Materiał na bazie PLA z dodatkiem do 80% brązu. Pozwala na drukowanie nietypowych obiektów o bardzo zbliżonej do metalu charakterystyce. Jest 3 raza cięższy niż PLA i daje „metalową” powierzchnię oraz przewodnictwo cieplne. Dodatkowo prawie w ogóle się nie kurczy podczas drukowania.
MARBLE PLA Materiał PLA w kolorze jasnoszarym imitującym marmurek, który po wydruku cechuje się przede wszystkim wysoką estetyką powierzchni. Filament ten ma tę zaletę, że posiada niewiarygodnie satynową powierzchnię.
AMPERE PLA Filament oparty na PLA wykazującym cechy półprzewodnika dzięki dużej zawartości CNTs.  Twoje wydruki będą przewodziły prąd! Oferuje bardzo wysoką estetykę wydruku dzięki delikatnie matowemu wykończeniu.
HOT CHAMELEON PLA Filament charakteryzuje się zmianą koloru pod wpływem temperatury. Już niewielki gradient temperatury powoduje zmianę koloru filamentu z czerwonego na naturalny. Zmiana barwy filamentu jest odwracalna i następuje po powrocie wydrukowanego detalu lub samego filamentu do temperatury pokojowej.
GLASS Materiały o dużym stopniu przezroczystości, połyskliwe – imitujący szkło, kryształ. Ze względu na technologię druku nie da się uzyskać rzeczywistej,  idealnej przezroczystości.
GLOW PLA Materiał na bazie PLA połączony z fosforyzującym, silnie skoncentrowanym pigmentem. Sprawia, że drukowane obiekty 3D świecą w ciemności po ekspozycji na światło. Filamenty te mają wiele zastosowań głównie w branży reklamowej. Filament w ciągu dnia posiada naturalny, kremowy kolor. Kolory glow: zielony, różowy, czerwony, niebieski
NEON PLA Bardzo jaskrawe, wręcz świecące kolory neonowe. Kolory neon: żółty, zielony, różowy, pomarańczowy, czerwony, niebieski

Nazwa żywicy W technice replikacji stereo-litograficznej SLA / MSLA/ DLP / LCD UV stosujemy kompozycje żywic o różnych cechach fizycznych i zastosowaniach.
STANDARDOWE
Standard, Firm, Hard
Żywice ogólnego przeznaczenia, o standardowych właściwościach wytrzymałościowych. Możemy stosować je do wykonywania wszelkiego rodzaju obudów, uchwytów, nakrętek, zabawek, poglądowych modeli stomatologicznych oraz modeli architektonicznych.
ELASTYCZNE
Flex, Elastic
W odróżnieniu od technologii FDM wydruki 3D z żywic elastycznych są zdecydowanie mniej rozciągliwe, a ich wykorzystanie ogranicza się do wykonywania elementów, które mają absorbować siły ściskające.
TECHNICZNE
 Industrial, High Tensile, Hard, High Temperature
Żywice techniczne charakteryzujące się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz termiczną. Gwarantują wysoką odporność na uderzenia oraz ścieranie i umożliwiać pracę w podwyższonej temperaturze. Wykorzystuje się je przede wszystkim do drukowania prototypów użytkowych, modeli części samochodowych oraz modeli inżynierskich. Żywice te noszą przeważnie nazwę Industrial, High Tensile, Hard, High Temperature.
ŻYWICE ODLEWNICZE
Castable
Żywice przeznaczone przede wszystkim dla potrzeb branży jubilerskiej. Wykorzystywane w metodzie nazywanej metodą wosku traconego. Przygotowany model zalewamy masą gipsową i wypalamy w piecu według ściśle określonych parametrów. Żywica odlewnicza spala się nie pozostawiając po sobie żadnego popiołu.
ŻYWICE MODELARSKIE Żywice przeznaczone przede wszystkim dla modelarzy, ale wykorzystywane również w branży jubilerskiej. Ich podstawową cechą  jest uwydatnienie najdrobniejszych nawet detali. Efekt ten potęgowany jest dzięki matowemu wykończeniu. Dodatkową zaletą jest możliwość malowania modeli bez konieczności wykorzystywania farby podkładowej.
ŻYWICE BIOKOMBATYBILNE
Dental Model, Transdent
Żywice specjalne, przeznaczona dla stomatologów oraz ortodontów. Materiały te wykorzystuje się do wykonywania modeli optycznie przejrzystych, takich jak szyny i retainery, ale również nieprzejrzystych modeli poglądowych, wykorzystywanych w ortodoncji lub w czasie zabiegów stomatologicznych.

Jeżeli chcą Państwo zlecić druk wybranego modelu z poniższych serwisów prosimy o przesłanie linku do projektu i określenie wielkości, oraz rodzaj materiału z którego ma być wykonany model. Proszę pamietać, że wszystkie modele objęte są prawem autorskim i mogą być wykorzystywane wyłącznie zgodnie z licencją i zakresem określonym przez autora. Nasza oferta dotyczy wyłącznie usługi druku 3D modelu przekazanego do druku lub modelu wykonanego przez nas na zlecenie. Wszelką odpowiedzialność za ewentualne naruszenia praw autorskich lub postanowień licencji ponosi zleceniodawca.

Wyszukiwarki modeli 3D

STLfinder

Yeggi

Yobi 3D

Poniżej lista najpopularniejszych serwisów i sklepów udostępniających gotowe modele do druku 3D:

Thingiverse

Yeggi

Instructables

CGTrader

Repables

GrabCAD

3D Content Central

YouMagine

Pinshape

Zortrax Library

XYZ 3D Gallery

Tinkercad

3D Warehouse

NIH 3D

ShareCG

3D CAD Browser

TF3DM

MyMiniFactory

Stlhive

Turbo Squid

Squir

3DAGOGO

Cults 3D

3D Export

Redpah

Wyszukiwarki modeli 3D

STLfinder

Yeggi

Yobi 3D

Bazy modeli 3D udostępniane przez firmy

Igus CAD

NASA

Dremel 3D Idea Builder

The Forge