Blog - ciekawostki

druk

Ekspresowy druk cyfrowy

Druk cyfrowy cieszy się w dzisiejszych czasach olbrzymią popularnością. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę zalety, które niesie za sobą ta forma drukowania. Podpowiadamy, jakie techniki wchodzą w jego zakres oraz jakie są jego główne zalety. Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Druk cyfrowy – co wchodzi w jego zakres?

Druk cyfrowy to technologia, która wykorzystywana jest obecnie w najpopularniejszych modelach drukarek komputerowych. Wykorzystuje się go również na maszynach wielkoformatowych. W takich przypadkach rozróżniamy m.in. druk:

  • lateksowy – umożliwia drukowanie na tanich i wyspecjalizowanych mediach. Wykorzystuje lateks oraz wodę. Warto zauważyć, że druk wielkoformatowy w technologii lateksowej posiada wszystkie cechy druku pigmentowego, tj. odporność na działanie szkodliwych warunków zewnętrznych oraz promieniowania UV;
  • solwentowy – specjalistyczna metoda wydruku na ploterze atramentowym. Należy jednak wiedzieć, że tradycyjne tusze na bazie wody zamienione zostały przez pigmentowe atramenty solwentowe, które bazują na rozpuszczalnikach organicznych. Zaletą druku solwentowego jest m.in. długotrwałe zachowanie pierwotnych kolorów;
  • mildoslwentowy – nazywany również drukiem solwentowym miękkim. W tej technice wykorzystuje się farby o obniżonej ilości rozpuszczalników.

W zakres druku cyfrowego wchodzi również druk ekosolwentowy, pigmentowy, barwnikowy oraz druk UV.

Druk cyfrowy – korzyści

Do największych zalet druku cyfrowego zaliczyć należy to, że zlecenia zrealizować można niemal „od ręki”. Sama faza przygotowawcza trwa bardzo krótko i może odbywać się np. podczas drukowania innych projektów. Na uznanie zasługuje również jakość druku cyfrowego, którą porównuje się do jakości druku offsetowego. Oczywiście to tylko kilka najważniejszych korzyści, ponieważ zalet jest o wiele więcej.

Jak szybko można zrealizować zlecenia przy użyciu druku cyfrowego?

Niewątpliwym atutem druku cyfrowego, jest jego szybkość. Szacuje się, że typowe maszyny, które pracują w technice elektrofotograficznej są w stanie wydrukować od kilku do ok. 200 stron na minutę. Prędkość oczywiście uzależniona jest od jakości znajdującego się w drukarni urządzenia.