Blog - ciekawostki

wydruki certyfikatów

Jakie standardy muszą spełniać wydruki certyfikatów i dyplomów?

Wręczanie specjalnie przygotowanych dokumentów sporządzanych z ważnych okazji ma długą tradycję. Różnego rodzaju dyplomy i certyfikaty są zwykle rozdawane podczas przygotowanych z tej okazji uroczystości albo spotkań kończących i podsumowujących ukończone kursy lub szkolenia. Choć same dokumenty mają coraz częściej charakter pamiątkowy, to wciąż w wielu sytuacjach są jednocześnie rodzajem zaświadczenia potwierdzającego zdobycie określonych kompetencji czy udział w sformalizowanej formie kształcenia. Wydruki ozdobnych certyfikatów i dyplomów muszą więc łączyć w sobie zarówno wysoką estetykę układu graficznego i wykonania, jak i zawierać odpowiednie zabezpieczenia, które umożliwią stwierdzenie ich autentyczności. Oba te obszary są równie ważne, a wiele stosowanych rozwiązań spełnia nie tylko kryteria atrakcyjnego wyglądu, ale jednocześnie stanowi trudny do podrobienia wyróżnik gwarantujący oryginalność. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie standardy powinny spełniać wydruki certyfikatów i dyplomów, jeśli chodzi o swoją warstwę wizualną oraz poziom zabezpieczenia przed fałszerstwem.

Unikalny i atrakcyjny wizualnie projekt certyfikatu lub dyplomu

Każdy druk powinien być zaprojektowany tak, żeby był jednocześnie czytelny i przejrzysty, a także spełniał kryteria estetyczne. Choć w dzisiejszych czasach przy tworzeniu układu graficznego i dobieraniu do niego odpowiedniej typografii mniejszą wagę przywiązuje się do tradycyjnych wzorców, kładąc nacisk raczej na aspekty marketingowo-reklamowe, to dyplomy i certyfikaty wciąż pozostają tym rodzajem produktu, przy którym liczą się szczegóły składające się na harmonijny i niepowtarzalny wygląd. Do ich wykonania nadal wybiera się zwykle specjalne papiery ozdobne – czerpane, tłoczone czy posiadające wyróżniające je wybarwienie. Są one odpowiednio grubsze, a ich faktura przez swoje zróżnicowanie podkreśla wyjątkowość druku. Elegancki papier będzie się prezentował znakomicie gdy, będzie się go przechowywać wraz z innymi dokumentami, jak również wówczas, gdy wyeksponuje się go w ładnej oprawie.

Przy tworzeniu dyplomów i certyfikatów równie ważne co elementy graficzne np. ozdobne ramki czy charakterystyczny wzór stanowiący tło oraz dobrze dobrane kroje i wielkości czcionek jest dobór pasującej do całości kolorystyki, oraz tradycyjnych zdobień. Warto pamiętać, że wzory umieszczane na drukach w postaci tzw. giloszy, czyli drobnych linii tworzących skomplikowany wzór są jednym ze sposobów zabezpieczania dokumentów. Wśród najczęściej wykorzystywanych możliwości jest nadruk wykonywany specjalnymi metalizowanymi farbami lub metalizowanie bezmatrycowe, polegające na nakładaniu bardzo cienkiej warstwy folii w wybranym kolorze, np. złotej, srebrnej czy miedzianej. Często wybieranym rozwiązaniem jest również wykonywanie dodatkowych tłoczeń, co daje efekt podobny do suchej pieczęci, które notabene jest również jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie wyglądu przygotowywanego dyplomu lub certyfikatu.

Metodą ozdabiania dyplomów i certyfikatów jest również umieszczenie na nich naklejek, zwłaszcza metalizowanych czy wykonanych farbą optycznie zmienną, która zmienia swój kolor w zależności od kąta, pod którym się na nią spogląda. Nieco rzadziej wybieraną obecnie formą urozmaicania wyglądu dyplomów jest specjalne sztancowanie papieru pozwalające nadać mu wybrany, również nieregularny kształt. W przypadku zamówień jednostkowych oraz wybranych rodzajów kartonów można skorzystać z opcji wycinania laserowego, co daje pełną swobodę w projektowaniu kształtu.

Bardzo stylową i efektowną metodą zdobienia dyplomów i certyfikatów jest wyposażanie ich w pieczęć lakową. Może ona mieć odciśnięty dowolny wzór i będzie trwale zamocowana do dokumentu.

Sposoby na zagwarantowanie autentyczności certyfikatów i dyplomów

Dyplomy i certyfikaty wydawane z różnych okazji są często nie tylko miłą pamiątką, ale również potwierdzeniem posiadanej wiedzy i umiejętności. Wydaje je wiele instytucji i firm w celu potwierdzenia, że posiadające je osoby albo przedsiębiorstwa gwarantują odpowiedni poziom usług, stosują wybrane metody działania czy biegle posługują się określoną technologią lub urządzeniami. Wielu producentów dołącza też do swoich wyrobów specjalne poświadczenia autentyczności, które mają zapewnić nabywcę o tym, że kupuje oryginalny towar. Wszystkie dokumenty tego rodzaju powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia, które zminimalizują ryzyko fałszerstwa.

Tradycyjnym sposobem na utrudnienie podrobienia dyplomu lub certyfikatu jest zastosowanie papieru ze znakiem wodnym. Jeśli zostanie on naniesiony na dokument, to łatwo będzie go dostrzec, patrząc pod światło. Co ważne, znak tego rodzaju może być zaprojektowany specjalnie na potrzeby zamawiającego, co sprawia, że będzie stanowił formę zabezpieczenia oraz stanie się dodatkową ozdobą podnosząca prestiż dyplomu lub certyfikatu. Znak wodny może być umieszczony w wybranym miejscu, podobnie jak na znajdujących się w obiegu banknotach, a także rozmieszczony na całym arkuszu.

Inną metodą na zagwarantowanie niepowtarzalności dokumentu jest umieszczenie w nim specjalnych włókien, które mogą mieć określone kolory i być widoczne w promieniach UV. Istnieje również możliwość wykonania nadruków farbami, które będzie można zobaczyć tylko w świetle tego rodzaju. Popularnym sposobem zabezpieczania druków jest umieszczanie na nich hologramów zawierających wybraną grafikę, napis czy symbol. Przygotowywane certyfikaty lub dyplomy mogą być wyposażone w mikrodruk, który będzie widoczny jedynie przy zastosowaniu dużego powiększenia albo unikalny numer seryjny lub kod.

Warto pamiętać, że w większości przypadków druki mogą być zabezpieczone jednocześnie na kilka lub nawet kilkanaście sposobów, dzięki czemu ryzyko, że zostaną podrobione, będzie znacznie mniejsze.