Blog - ciekawostki

suchy stempel prasa

Suchy stempel

Głównym przeznaczeniem pieczątek i stempli jest odciskanie wzoru lub tekstu na papierze. Z tego typu produktów korzysta się najczęściej w biurach i urzędach. Warto jednak wiedzieć, że na rynku, poza klasycznymi stemplami, znaleźć można również tzw. suche stemple. Czym są i do czego można ich używać? Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Słowem wstępu

Suche stemple mają szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie. Początek ich powstania datuje się na 3000 r. p.n.e. Początkowo do produkcji tego typu urządzeń wykorzystywano kość słoniową oraz miękkie kamienie. Dzisiejsze suche stemple zawdzięczają swoją nazwę temu, że nie wymagają użycia tuszu. Najogólniej rzecz ujmując oznacza to, że można je wykorzystywać do znakowania powierzchni, na których klasyczne pieczątki się nie sprawdzą, chociażby dlatego, że rozmywają się lub długo schnął.

Jakie materiały można znakować suchymi stemplami?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, suche stemple nie wymagają użycia tuszu. Rozwiązania tego typu sprawdzają się więc doskonale w przypadku konieczności wykonania znakowania na papierze kredowym, papirusach oraz papierach perforowanych. Ponadto, suche stemple wykorzystywane są również podczas znakowania fotografii.

Suche stemple – jak powstają?

Do produkcji suchych stempli wykorzystywane są laserowo grawerowane matryce. Warto również zaznaczyć, że dzięki użyciu odpowiednich pras, możliwe jest spersonalizowanie produktu, według indywidualnych potrzeb klienta. Oznacza to, że na powierzchni stempla można bez większego problemu umieścić logo firmy, hasło reklamowe czy dane kontaktowe.

Główne zalety

Do największych zalet suchych stempli zaliczyć należy to, że w trakcie ich wykorzystania nie zachodzi potrzeba użycia jakichkolwiek materiałów eksploatacyjnych. Ponadto na rynku znaleźć można szeroki wybór dostępnych modelu – np. z odbiciem wklęsłym lub wypukłym. Należy także zaznaczyć, że tego typu produkty odznaczają się najwyższą jakością i komfortem użytkowania.