Blog - ciekawostki

Wielkoformatowe kopiowanie i skanowanie

Wielkoformatowe kopiowanie i skanowanie

Wielkoformatowe skanowanie i kopiowanie cieszy się w obecnych czasach olbrzymią popularnością. Usługi te kierowane są przede wszystkim do odbiorców poruszających się w sektorach profesjonalnych, tj.: geodetów, architektów, projektantów, pracowni projektowych oraz studentów kierunków inżynierskich, ale nie tylko. Co warto wiedzieć na temat wielkoformatowego skanowania i kopiowania? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej lektury.

Skanowanie wielkoformatowe – czym jest i do czego jest wykorzystywane?

Kopiowanie wielkoformatowe, jak sama nazwa wskazuje, polega na skanowaniu materiałów podłożowych, dla których charakterystyczny jest większy – niż klasyczny – rozmiar. Proces skanowania odbywa się poprzez włożenie dokumentu w tzw. kolorowy skaner wielkoformatowy. Warto wiedzieć, że otrzymane w ten sposób cyfrowe materiały, mogą być archiwizowane na CD lub jakimkolwiek innym nośniku danych. Skanowanie wielkoformatowe kierowane jest między innymi do:

  • studentów kierunków inżynierskich – każdy student kierunku inżynierskiego zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest skanowanie i kopiowanie wielkoformatowe. Konieczność kopiowania map i planów potrzebnych do zajęć sprawia, że usługa ta cieszy się w środowisku akademickim niesłabnącą popularnością,
  • architektów – praca architekta wiąże się z koniecznością wykonywania szczegółowych planów mieszkań – często w dużym formacie. Dzięki skanowaniu wielkoformatowemu możliwa jest szybka i skuteczna archiwizacja wykonanych dokumentów.
  • geodetów – obsługa inwestycji, wykonywanie podziałów nieruchomości czy tworzenie map zasadniczych do celów projektowych wymaga od geodetów wyjątkowej precyzji podczas rozrysowywania poszczególnych elementów, a co za tym idzie również podczas ich kopiowania.

Pamiętaj!

Należy pamiętać, że od skanowania wielkoformatowego wymaga się nie tylko niezwykłej jakości, ale i precyzji. Wpływ na taki stan rzeczy ma – jak można się łatwo domyślić – charakter skanowanych materiałów, do których zaliczają się m.in. mapy geodezyjne, projekty architektoniczne oraz różnorodna dokumentacja.