Blog - ciekawostki

znak wodny

Znak wodny

Nie od dziś wiadomo, że szybki rozwój internetu stwarza szereg ściśle określonych zagrożeń, prowadzących do wielu nieetycznych zachowań. Mowa tu chociażby o kradzieżach, kopiowaniu czy przekazywaniu zdjęć lub filmów. Doskonałym sposobem na zabezpieczenie swojej pracy, zarówno tej w formie materialnej, jak i niematerialnej, jest korzystanie z tzw. znaków wodnych. Podpowiadamy czym jest i do czego służy znak wodny. Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Czym jest i do czego służy znak wodny?

Najogólniej rzecz ujmując, mianem znaku wodnego określa się technologię służącą do oznakowywania plików dźwiękowych oraz graficznych. Metoda znakowania cyfrowego opiera się na umieszczeniu tzw. cyfrowego sygnału znakującego we wnętrzu cyfrowej treści. Unikalna kombinacji bitów, nie tylko identyfikuje twórcę lub właściciela praw autorskich, ale również pełni rolę trudnego – zarówno do wykrycia, jak i usunięcia – zabezpieczenia. Oczywiście ze znakami wodnymi mamy również do czynienia w tradycyjnym świecie. Definiujemy je wówczas jako jaśniejszy obszar na arkuszu – najczęściej obrazek lub napis, widoczny tylko wtedy, gdy obserwuje się go pod światłem. Obecnie papierowe znaki wodne znaleźć możemy m.in. na ekskluzywnych papierach do pisania, banknotach (jako zabezpieczenie), paszportach oraz innych dokumentach.

Czy znak wodny może być realizowany na każdym papierze?

Znaki wodne mogą być wykonywane na papierze produkowanym w sposób maszynowy, a technologia ich wytwarzania uzależniona jest od maszyny, na której powstaje papier. Warto zaznaczyć, że w przypadku papierów czerpanych ręcznie, znak wodny wytwarzany jest na sicie czerpalnym, poprzez nalutowywanie lub naszycie wzorów Do produkcji znaków wodnych wykorzystuje się przede wszystkim arkuszową technikę offsetową oraz specjalne białe farby, ale nie tylko. Warto również zaznaczyć, że przez wzgląd na liczne ograniczenia, tylko niektóre drukarnie mogą oferować usługę drukowania znaków wodnych.